Ako želite da ručni instalirate Magento ( ver 2.3.2 ) prvo je potrebno da preuzmete fajlove za instalaciju. To možete uraditi sa zvaničnog Magento sajta: http://www.magentocommerce.com/download
Preuzmite fajlove na Vaš računar i otpakujte ih. Raspakovane fajlove treba da otpremite na Vaš hosting nalog. Ovo može da se uradi brzo i lako preko FTP klijenta. Možete i da preuzete fajlove otpremite u folder Vašeg budućeg sajta u Menadžeru fajlova i tu ih raspakujete.
Kada otpremite fajlove, neophodno je napraviti bazu podataka, korisnika koji će biti dodeljen toj bazi i dati mu sva ovlašćenja.
Obavezno zapamtite ili zapišite lozinku korisnika baze podataka, jer će Vam biti potrebna za instalaciju.
Nakon gore opisanih koraka, trebalo bi da imate instalacione fajlove u hosting nalogu i napravljenu MySQL bazu podataka sa korisnikom. Sada možete da pristupite instalaciji.
Ukucajte u veb-pregledač (browser) ime Vašeg sajta. Ako Vam se fajlovi za instalaciju nalaze u nekom poddirektorijumu, treba da dopišete i njega, na primer: mojsajt.com/magento. Nakon učitavanja, trebalo bi da Vam se pojavi početna instalaciona stranica za Magento:
Na prvom koraku treba da proverite da li imate apremno okruženje za instalaciju Magenta (PHP verzija i dozvole za fajlove). Kliknite na dugme Start Readiness Check. Ako su sva polja štiklirana, možete preći na sledeči korak.
U sledećem koraku treba da unesete pristupne podatke za bazu podataka.
( 1 ) Database Server Host – upišite localhost
( 2 ) Database Server Username – ime korisnika koga ste prethodno napravili u cPanelu i dodelili bazi.
( 3 ) Database Server Password – lozinka korisnika za pristup bazi podataka
( 4 ) Database Name – ime baze podataka koju ste prethodno napravili u cPanelu
( 5 ) Table Prefix – prefiks tabele baze podataka, može da se ostavi prazno ili da unesete neki tekst po želji.
Za ( 1 ) Your Store Address automatski je upisana adresa i nije preporučljivo da je menjate. Za ( 2 ) Magento Admin Address unesite putanju do administracije. Nakon instalacije, pristupaćete administrativnom panelu upisivanjem te putanje nakon imena Vašeg sajta. Na primer mojsajt.com/admin2544 . ( 3 ) HTTPS Options – Označite ovu opciju ako posedujete SSL sertifikat za Vaš sajt gde ćete instalirati Magento. Kako biste koristili modul mod_rewrite za prepis adresa, uključite opciju ( 4 ) Apache Rewrites. Ako želite da sakrijate osetljive podatke (broj kreditne kartice i sl.) u Vašoj bazi podataka, štiklirajte sledeću opciju ( 5 ) Encryption Key i izaberite da li želite da Vam Magento generiše ključ za enkripciju ili već imate svoj. Da izaberete gde će se čuvati podaci iz sesije izaberite opciju ( 6 ) Session Save. Ako izaberete File, podaci će se čuvati u poddirektorijumu var/session, a ako izaberete Db, čuvaće se u bazi podataka.
U opciji “Customize Your Store” izaberite željenu vremensku zonu (Store Default Time Zone), valutu (Store Default Currency) i jezik (Store Default Language) za prodavnicu i kliknite na “Continue“.
Na sledećem koraku treba da unesete administrativne podatke za sistem.
Kada unesete administrativne podatke – ime, prezime, imejl adresa, korisničko ime i lozinka, klikom na dugme “Install” se završava instalacija sistema Magento.
Na poslednjem koraku instalacije, možete da pristupite administrativnom delu sajta sa Launch Magento Admin.
Nakon instalacije Magento sistema, možete da aktivirate i određeni Cron zadatak koji je neophodan za funkcionisanje sistema.
Cron zadatak možete da kreirate preko kontrolnog panela cPanel -> Cron zadaci u sekciji Dodaj novi Cron zadatak upišite za Uobičajena podešavanja: Dva puta u toku sat vremena (ili vreme po Vašoj želji), a u polje Komanda unesite:
php /home/cpaneluser/public_html/magento/cron.php > /dev/null
Gde je cpaneluser korisnik cPanela, a public_html/magento je putanja do direktorijuma gde je instaliran Magento.