Kada na sajtu imate kontakt formu, koristite formu za registraciju novih korisnika, ili formu za poručivanje, šaljete bilten svojim pretplatnicima (eng. newsletter), itd., imejl poruke s’ tim u vezi se mogu slati posredstvom sistemske mejl aplikacije (Sendmail), ili posredstvom SMTP mejl servera.
Na primer, aplikacije napisane u PHP-u (kao što je WordPress) mogu koristiti Sendmail za slanje imejlova sa sajta pozivanjem PHP mail() funkcije.
Sendmail
Sendmail je najpopularnija sistemska mejl aplikacija za transfer imejlova (MTA agent) koja implementira SMTP protokol koji se koristi na serverima baziranim na Linux-u.
Sajtovi koji se nalaze na hosting nalogu mogu koristiti Sendmail za slanje imejlova. U ovu svrhu, biće im potrebna putanja do izvršnog fajla Sendmail-a, tj: /usr/sbin/sendmail. Ova putanja se može videti i u cPanel-u » klikom na link Informacije o serveru (sa desne strane).

Podrazumevano, konfiguracioni PHP fajl (php.ini) sadrži putanju do Sendmail-a, a ona se može videti pomoću phpinfo() funkcije.

Podrazumevano, PHP mail() funkcija biće pozvana posredstvom sistemske mejl aplikacije (MTA) dostupne na hosting serveru (u ovom slučaju Sendmail-a).
I druge skripte na hosting nalogu (kao što su, recimo, one pisane u Perl-u, ili Python-u) mogu koristiti Sendmail aplikaciju za slanje imejlova, čak i posredstvom SSH pristupa.
Na primer, slanje imejlova sa WordPress sajtova podrazumevano funkcioniše pozivanjem PHP mail() funkcije iz Sendmail aplikacije – korišćenjem PHP biblioteke PHPMailer: $phpmailer->IsMail.
U imejlu poslatom sa WordPress sajta, kada se npr. registruje novi korisnik, može se videti polje From: wordpress@mysupersite.com. Ovo nije prava imejl adresa sa koje je mejl poslat. Prava adresa pošiljaoca, koja, međutim, ne postoji u cPanel-u kao imejl nalog, može se videti u zaglavlju poruke (u poljima zaglavlja X-Get-Message-Sender-Via: authenticated_id: i X-Authenticated-Sender:), a što je zapravo korisnik sistema: ime cPanel naloga.
Rigidniji Anti-SPAM filteri mogu označiti ovakve poruke kao SPAM. Razlog za to je što poruka nije zapravo poslata sa domena navedenog u From: polju zaglavlja.
SMTP
Da bi poslali mejl sa nekog sistema baziranog na PHP-u posredstvom SMTP servera (određenog SMTP hostom, portom, (korisničkim) imejl nalogom i lozinkom), može se koristiti dopunska PHP biblioteka kao što je PHPMailer.
Da bi se mogla koristiti PHP skripta koja će služiti za slanje imejlova korišćenjem SMTP protokola, neophodno je u njoj definisati neka podešavanja. Najvažnija su da se na SMTP serveru zahteva autentifikacija i to na osnovu postojeće imejl adrese uz njoj odgovarajuću lozinku.
U WordPress-u se može instalirati poseban dodatak (plugin) za slanje mejlova posredstvom SMTP-a (korišćenjem pravog, postojećeg imejl naloga), kao što je WP Mail SMTP.

Podešavanja PHPMailer-a za slanje mejlova posredsvom SMTP-a izgledaće ovako:
$mail->IsSMTP();
$mail->Host = "server.superhosting.rs";
$mail->Port = 25;
$mail->SMTPAuth = true;
$mail->Username = "imejl@mojsajt.com";
$mail->Password = "password";
server.superhosting.rs – zamenite imenom servera na kojem se nalazi Vaš hosting nalog (npr. tempo.superhosting.rs); imejl@mojsajt.com – zamenite postojećim imejl nalogom (npr. wptest@home-panelrecover.eu); password – ovde upišite odgovarajuću lozinku za taj nalog.