Git je sistem za kontrolu i istoriju verzije koda koji se koristi uglavnom od strane programera za razvoj veb stranica i aplikacija. I sam Git projekat koristi ovaj sistem, zbog mnogobrojnih izmena u njegovom kodu (C, Shell). U nastavku ćemo Vam malo detaljnije opisati šta je Git i zašto se koristi.
Pomoću Gita moguće je da jedan ili više programera primeni promene u kodu u fajlovima jednog projekta tako da se izbegnu nedoslednosti i sukobi zbog tih promena.
Git čuva istoriju izmena, šta je tačno u kodu promenjeno, od strane koga i kada, i olakšava povratak na prethodne verzije.
Git radi sa repozitorijumom (repository), koji predstasvlja direktorijum koji sadrži fajlove projekta i poseban sistemski direktroijum pod nazivom .git.
U .git direktorijumu se čuvaju podaci o projektu, promenama u grani, fajlovima i kodu unutar njih.
Pomoću Gita, mogu se kreirati grananja (klon, branch) na glavnoj razvojnoj liniji. Ove grane mogu se dalje menjati i na kraju spojiti sa glavnom granom (najčešće se zove master).
Razvijanje i izmena koda u projektnim datotekama može se izvršiti na daljinu, na primer na Vašem uređaju, a promene se otpremaju pomoću Gita na repozitorijum koji je kreiran u cPanelu. Datoteke u ovom repozitorijumu mogu se preneti (Deploy) ručno ili automatski u direktorijum stvarnog veb-sajta (na primer, u public_html).
Alternativno, razvoj može da se radi na udaljenom repozitorijumu kao što je GitHub, a u cPanelu samo da se povuku promene preko opcije Pull i Deploy u Git Version Control.
Pročitajte još: Rad sa Git-om u Windows-u
Tražite pouzdan hosting? Uzmite ga uz do 75% popusta i dobićete .RS domen na poklon!